Během sezony jsme používali batoh domácí značky Acepac, konkrétně model Zam 15 Exp MKIII. Výrobce je specialistou na gravel a bikepacking a má v nabídce vychytané batohy, ledvinky a také zajímavé bundy proti větru, dešti i na zahřátí. Na designu a tvaru testovaného batohu se podílel profesionální biker, freerider a také ambasador Bosch eBike Systems Richard Gaspi Gasperotti. Šikovný batoh s nastavitelným objemem, který může být malý a vzápětí velký a který se dá vzít do města i do divočiny, je přesně to, co potřebuje nejen Gaspi na svých expedicích, ale skoro každý e-biker.
ČISTOTA A FUNKCE
Čistý a jednoduchý tvar je to, co ZAM 15 odlišuje od ostatních modelů batohů Acepac. Chybí různé stahovací pásky, má pouze jednoduchý bederní pás, subtilní ramenní popruhy a jednu malou boční kapsu na zip, ale zdání klame. Vše potřebné je skryto uvnitř a pod bočními zipy a jeho kouzlo spočívá ve variabilitě. Pokud potřebujeme větší než základní 15litrový objem, můžeme batoh zvětšit na 20, a to snadným rozepnutím obvodového zipu. Boční kapsa je ze strečového materiálu, uvnitř je v samostatné kapse skryta pláštěnka. V hlavním prostoru je kapsa na chránič páteře, dále polstrovaná kapsa na notebook a příslušenství, síťovaná kapsa na drobnosti a klíčenka. Do hlavní komory je také praktický boční vstup. Užitečný je systém LCG neboli Low Center of Gravity, díky kterému si upravíme přesné usazení batohu a eliminujeme jeho padání za krk. Dělené ramenní popruhy a zádový systém se starají o komfort a odvětrání. K batohu se dá přikoupit síťka na přilbu Acepac Helmet Holder. Použitými materiály jsou Nylon 6.6 a Nylon Robic v odolnější Ripstop úpravě. Prázdný batoh má hmotnost 800 gramů, cena je 2 390 Kč, více na www.acepac.bike.
VERDIKT
Nejlepší batoh je ten, o kterém nevíte – to se s klidem dá říct o tomto lehkém modelu. Nejvíce nám na něm učarovala jeho univerzálnost, kdy s námi ráno jede do města na schůzky a odpoledne na krátký švih do lesa. Jestli někdo myslí na všechny praktické vychytávky, tak je to tým firmy Acepac, který si do tohoto produktu nechal navíc „kecat“ od freeridera Gaspiho. A že se to vyplatilo! Uchvátily nás vnitřní kapsy, možnost bočního přístupu ke kompletnímu obsahu a také možnost jednoduše schovat bederní pás do připravené kapsy, aby při civilním nošení nepřekážel. Jestliže se nám podaří směstnat do batohu najednou vodní vak, notebook i s nabíječkou a ještě vložit do zádové části páteřák, nebudeme snad ani žádné další chrániče potřebovat, protože větší zpevnění si snad ani nejde představit! Komu by zvětšený objem na 20 litrů ani tak nestačil, může si na připravené spodní popruhy zavěsit další náklad, ideálně Acepac Bar Drybag s objemem 8 litrů. Ten se dá nosit buď na batohu, anebo jej mít připnutý pod řídítky. Batoh se skutečně povedl a v naoko malém a komorním provedení dokáže zahrát hodně muziky!