PŘEDSTAVENÍ: Sportovní i univerzální Sportage

Vyzkoušeli jsme hybridní model značky Kia, konkrétně známé malé SUV Sportage ve verzi pohonu všech čtyř kol a druhé nejvyšší výbavě Top.

Sportovní, futuristická, moderní i univerzální, hbitá, mrštná a rychlá je hybridní Kia Sportage ve verzi motorizace 1.6 T-GDI PHEV. Benzinový pohon kombinovaný s elektromotorem dává vozidlu výkon 195 kW (265 koní) a točivý moment 350 Nm při 1500 otáčkách. Moderní SUV se vskutku futuristickými tvary karoserie včetně neotřelých detailů nabízí pohon na všechna čtyři kola a současně velmi úsporný provoz díky kombinaci spalovacího motoru a elektrického pohonu napájeného baterí o kapacitě 13,8 kWh. Při klidné jízdě nejen na okreskách, ale i na dálnici a s nabitou baterií můžete mít spotřebu mezi dvěma až třemi litry na sto kilometrů. Naopak při vybitém akumulátoru a dálničním tempu bude takové vozidlo lepší šatit než živit! Primárním cílem hybridního motorizace je využití kombinace a synergie obou pohonů, takže je třeba baterii dobíjet.

Podvozek je sportovně tužší, pochopitelně dokáže tlumit nerovnosti a pohltit kdejakou díru, ale na odiv dává svou zálibu ve změnách směru i razantnější jízdě, kdy si nechá celkem dost líbit. Naopak při najetí do terénu je jízda příjemná a pohodlná i v rozbitých korytech díky pohonu na všechna čtyři kola. Čísla 540 a 1715 jsou litrové hodnoty objemu zavazadelníku za zadními sedadly v prvním případě a se sklopenou druhou řadou sedadel ve variantě většího objemu v případě druhém. To potom snadno naložíme buď hodně zavazadel a dalšího nákladu anebo také jedno nebo dvě elektrokola, i když ložná plocha není zcela rovná, ale je tam menší schodek.

Benzinový čtyřválec 1.6 T-GDI má výkon 132 kW a zbytek dodává elektromotor. Čistě na elektriku má Kia Sportage dojezd přes 50 km, což je velmi příjemné zejména ve městech a při ranních startech a popojíždění. Auto je uvnitř relativně prostorné, ačkoli karoserie je zvenku kompaktní a působí menším, sevřeným dojmem. Rozhodně tu ale máme co do činění s výstředně řešenou přední maskou a zajímavým tvarem LED svítilen, které nesou signifikantní prvky značky Kia. Nejinak je tomu i vzadu, kde jsou boční LED svítilny spojeny propojovacím svítícím pásem. Uvnitř najdeme funkční i luxusní, lesklé prvky. Infotainment ovládáme dotykovou lištou pod středovou obrazovkou. Z pohledu ergonomie a přesnosti všech povelů je potřeba si systém nejprve osahat a zvyknout si na to. Třešinkou na dortu jak pro řidiče, tak pro posádku, je kvalitní audiosystém, posuvné střešní okno a také zajímavé příplatkové bezpečnostní a parkovací systémy. Dá se říct, že řidič i posádka jsou uvnitř tohoto modelu Kia Sportage jako v bavlnce.

Více informací o modelu Kia Sportage najdete zde.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Email
Vytisknout

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Informace na našem webu jsou pro všechny zdarma, oproti tomu magazín je zpoplatněn. Můžete si ho tedy objednat pohodlně až do vaší schránky formou předplatného tištěné verze anebo do vašeho počítače, tabletu či chytrého telefonu.

E-bike od a do z

Doporučujeme

RoadCycling.cz

roadcycling.cz

electricbikers.cz

www.akumo.cz

www.repase-aku.cz

https://www.ervpojistovna.cz/cs/pojisteni-jizdnich-kol

PowerBox.one

www.powerbox.one