Stěna smrti na e-biku

Extrémní biker pokořil další výzvu – na e-biku kroužil po stěně smrti!

„Bolelo to, ale dal jsem to,“ byla první slova Richarda Gasperottiho, vůbec prvního e-bikera na světě, který jel po takzvané stěně smrti. Stěna smrti je stará pouťová atrakce ve tvaru obřího dřevěného válce, po jehož vnitřním obvodu jezdí kaskadéři na motocyklech pro pobavení diváků.

TOUHA OD DĚTSTVÍ

Francouzská skupina nového cirkusu Mur De La Mort atrakci ze 30. let minulého století obnovila a cestuje s ní po světě. Biker Richard Gasperotti soubor oslovil během několikadenní zastávky v Praze a domluvil se na své rekordní jízdě. „Jízdu na stěně smrti jsem chtěl vyzkoušet už jako malý kluk, kdy jsem viděl fotky v jednom časopise,“ říká biker, který se v minulosti nechal na kole roztáhnout za motocyklem po letišti na světový rychlostní rekord 211 km/h. „Nikdy jsem si však nedokázal představit, jak náročná ta jízda bude,“ dodává extrémní sportovec známý jako Gaspi, který v minulosti sjel šest činných sopek a na kole se spustil dolů olympijskou bobovou dráhu v Sarajevu.

PÁDY NA ZÁDA

„Nejtěžší bylo přepnout z horizontálního směru na vertikální. Je to úplně jiné vnímání reality. Druhou výzvou byl extrémně kluzký povrch dřevěných stěn. Při jedné jízdě jsem spadl ze tří metrů na záda, protože mi podklouzlo kolo,“ říká biker, jenž rád vyhledává riskantní výzvy. Jízda na elektrokole po kolmé stěně je proti motocyklu obtížnější, protože rychlost se přidává šlapáním, které rozhazuje rovnováhu, a její dávkování není zdaleka tak plynulé jako na motorce, kde stačí otočit rukojeť s plynem. Gaspi svou rekordní jízdu absolvoval na elektrokole Mondraker poháněném elektromotorem Bosch Performance CX. „Na normálním šlapacím kole bez přípomoci elektromotoru bych se nikdy nedostal tak vysoko,” vysvětluje jezdec, který prodělal čtyři těžké pády, než se mu podařilo trať dokončit. Zatímco zkušení cirkusoví jezdci se na svých motocyklech prohánějí po stěně i bez držení řídítek nebo se zavázanýma očima a zdokonalují se postupně roky, Gaspi tuto extrémní dráhu ovládl za jedno odpoledne.

 

FOTO: MILOŠ ŠTÁFEK

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Email
Vytisknout

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Informace na našem webu jsou pro všechny zdarma, oproti tomu magazín je zpoplatněn. Můžete si ho tedy objednat pohodlně až do vaší schránky formou předplatného tištěné verze anebo do vašeho počítače, tabletu či chytrého telefonu.

E-bike od a do z

Doporučujeme

RoadCycling.cz

roadcycling.cz

electricbikers.cz

www.akumo.cz

www.repase-aku.cz

https://www.ervpojistovna.cz/cs/pojisteni-jizdnich-kol

PowerBox.one

www.powerbox.one