Americký sen z Irwine

Pohodové elektrické stroje Super73 pro všechny, kdo si chtějí užívat pohodlí i stylu a nehoní se za sportovními výkony.

Byla to Amerika, která nejvíce ovlivnila současnou podobu cyklistiky dotvářející se v posledních dekádách – to je prostě fakt. Stagnujícímu světovému trhu nabídla před pár desítkami let horská kola. Později uzpůsobila horská kola terénu pomocí tlustých pneumatik a vznikl fatbike, nedlouho poté zase následovala silniční kola s objemnějšími pneumatikami a uvolněnou geometrií pojmenovaná jako gravel. Na druhu stranu si přiznejme, že rozvoj elektrokol nabral největší obrátky v Evropě, především díky výrobcům motorů a progresivitě kontinentálních konstruktérů.

NÁSTUP ELEKTROKOL

Nicméně i za mořem se rychle přizpůsobili situaci a elektrokola začala hrát výraznou roli i tam. Ovšem nebyla by to Amerika, kdyby si je nezačala přizpůsobovat k obrazu svému a vymýšlet vlastní kategorie a doslova šlapat svou cestou. Ideální podmínky, drajv i progresivní mladé značky to zde táhnou kupředu. Jedna z nejvýraznějších nese název Super73. Působí jak jinak než v Kalifornii, ve městě Irvine, které je v podstatě součástí Los Angeles. Místo je to symbolické i proto, že zde mají sídlo některé známé cyklistické firmy globálního významu.

Super73 sídlí ve velké hale staré ani ne osm let. Jde o velmi mladou značku, která má však mezi konkurencí patřičný respekt a je vždy o krok vepředu. Vyvíjí a vyrábí výhradně elektrokola motocyklového vzhledu. Můžeme je nazývat elektromopedy, scramblery, choppery a podobně. Jedná se o vyloženě stylovou záležitost, která je ovšem silně návyková. Při pohledu na produkci Super73 je vidět inspirace malými motocykly ve vintage stylu. Značka za pouhé dva roky od svého vzniku úspěšně pronikla na evropský trh. Super73 začalo být žhavým zbožím, ovládlo sociální sítě a každý ho chtěl vyzkoušet i vlastnit, anebo se na něm alespoň projet. Značka nestíhala vyřizovat objednávky a začala nabírat nové lidi. Samostatnou kapitolou je publicita v médiích prostřednictvím známých tváří. V sedle Super73 se objevil Will Smith, ke spolupráci byl přizván známý fotbalový klub PSG, e-biky se objevily ve spojení s kolekcemi a produkty Star Wars, Hot Wheels, Yves Saint Laurent a aktuálně se mihly také v letním filmovém trháku Barbie. Nabídka čítá devět modelů, které se děli do tří skupin označených písmeny R, S a Z.

NĚCO PRO DRSŇÁKY

Skupina R je ta nejdrsnější, jelikož se jedná o trojici celoodpružených strojů, z toho dva mají i výrazné terénní gumy. Řada S nabízí dvě verze, jednu více terénní a druhou méně. Lze ji považovat za jakousi klasiku, neboť sedlo je umístěno zcela v rovině s horní částí rámu (tuto verzi jsme testovali v minulém vydání). Baterie je přiznaná a uchycená vně rámu. U prvního modelu je na horní trubce jako nádrž, u druhé varianty se akumulátor nachází na spodní trubce. Poslední kolekce elektrokol s názvem Z odráží současný trend, tedy ukrytí baterie, aby nebyla na očích. Jde o nejkomfortnější modelovou řadu Super73, která se od ostatní produkce odlišuje zalomeným sedlem v zadní části směrem nahoru i patřičně uzpůsobeným rámem. Baterie je přímo pod sedlem.

Stylovky od Super 73 si nejlépe vychutnáte v zemi jejich zrodu. Tam můžete naplno využít sílu motoru s vyšším rychlostním limitem, nemusíte mít obavy šlápnout na „plyn“ a oddat se jízdě s větrem ve tváři zcela bez šlapání. V Evropě jsme trochu omezeni stávajícími pravidly a normami, nicméně limit 25 km/h lze odstranit v aplikaci a provozovat pak kolo s nejvyšší obezřetností někde mimo veřejné komunikace a také si zadovádět.

NOHAMA VŽDY NA ZEMI

A co je pro Super73 typické? V prvé řadě je to motocyklový vzhled s obdélníkovým trubkovým rámem. Motor není uprostřed tohoto rámu, nýbrž výhradně v zadním náboji. Typické jsou také mohutné dvoumůstkové vidlice, vysoká řídítka s hrazdou, dlouhá moto sedla, která se slangově nazývají banán, obří pneumatiky o šířce 4–5“. Baterie mají kapacitu pro 40–80 km jízdy, ale u evropských modelů s omezeným výkonem dojezd vůbec řešit nemusíte, vydrží prostě nadstandardně dlouho. Krása těchto strojů tkví v důrazu na každý detail, kvalitu komponentů a jízdní komfort. To, že šlapete s pokrčenýma nohama a při zastavení vždy dosáhnete na zem, k tomuto elektrokolu patří. Základní nabídka je zpestřena limitovanými sériemi a značka vychází zákazníkům vstříc i ohledně individuálních požadavků.

ZNAČKA JE I V ČESKU

V České republice se brand Super73 zabydlel pod křídly distributora www.vintage-garage.cz a v jeho pražském showroomu najdete i klasické motocykly. Super73 jste si mohli osobně vyzkoušet třeba i na For Bikes. Zajímají-li vás podobné elektromopedy, jste tu na správné adrese. Značka Super73 je pro lidi, co se nehoní za sportovními výkony, ale dávají přednost komfortu, stylu a eleganci.

Text: Mike Koukal, foto: Super73

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Email
Vytisknout

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Informace na našem webu jsou pro všechny zdarma, oproti tomu magazín je zpoplatněn. Můžete si ho tedy objednat pohodlně až do vaší schránky formou předplatného tištěné verze anebo do vašeho počítače, tabletu či chytrého telefonu.

E-bike od a do z

Doporučujeme

RoadCycling.cz

roadcycling.cz

electricbikers.cz

www.akumo.cz

www.repase-aku.cz

https://www.ervpojistovna.cz/cs/pojisteni-jizdnich-kol

PowerBox.one

www.powerbox.one