Dětský vozík Burley pro dva pasažéry

D’Lite X je top modelem americké značky Burley, která se již od roku 1978 věnuje výrobě přívěsných vozíků za kolo, nejvíce zaměřených a používaných na přepravu malých dětí.

Než si řekneme, co všechno tento dopravní prostředek nabízí a jak se používá, rádi bychom předestřeli, že se jedná o mimořádný model s další zvláštní vychytávkou. Mimořádný proto, že rodičům umožňuje bezpečnou a pohodlnou přepravu hned dvou dětí současně. Mimo tažení za elektrokolem může fungovat jako klasický kočárek, anebo též jako fitness a in-line „běhací“ kočárek s využitím sady Jogging Kit Double.

POPIS

Výlety s dětmi ve vozíku za elektrokolem mají své příznivce i odpůrce. Někteří rodičové dávají přednost sedačkám, jiní preferují právě vozíky. Jejich konstrukce je, hovoříme-li o testovaném modelu Burley, nadmíru bezpečná a základní hliníkový rám je propracovaný do posledního detailu. Obě sedačky mají pětibodové pásy a jsou samostatně sklonově nastavitelné, takže jeden „malý dědic“ může být vzhůru a sledovat okolí, zatímco druhý spokojeně spí v pohodlném pololehu a la hamaka. Sedačky mají polstrování, opěrku hlavy pro boční stabilitu a v ramenou jsou rozšířené, takže posádka má k dispozici plnou šířku vozíku až 80 cm a děti se nemusí vedle sebe tlačit a mačkat. Zmíněná míra 80 cm je také výhodná pro průjezd vozíku běžnou šířkou dveří.

BEZPEČÍ A KOMFORT

Dále je o komfort dětí postaráno zatmavenými okénky s UV ochranou. Uvnitř mají k dispozici vnitřní kapsy pro odložení hraček anebo svačiny či pití. V přední části můžeme nastavit výšku sluneční clony a kdykoli ji upravit podle toho, jak to dětem vyhovuje a nakolik jsou sluneční paprsky příjemné, anebo naopak obtěžující. Výškově nastavitelné madlo používáme k tlačení v kočárkovém režimu, ale pokud je vozík zapojen za elektrokolem, tak madlo překlopíme dopředu, kde funguje jako bezpečnostní ochrana. Opravdoví nadšenci do rodinné logistiky madlo využívají k zavěšení dětské motorky, odrážedla anebo větších hraček, které pasažéři využijí při další zastávce na hřišti. Jinak je na drobnější věci k dispozici poměrně velký a dobře využitelný nákladový prostor vzadu o objemu přibližně 50 litrů. Povětrnostním vlivům a změnám počasí pomáhá čelit voděodolná slída s nepromokavými zipy, která perfektně plní ochrannou funkci. Je-li naopak horko, dá se masivně větrat v zadní části a také vyrolováním přední slídy a ponecháním pouze stažené síťky proti hmyzu. K bezpečné a pohodlné jízdě přispívá nastavitelné odpružení, které manuálně přizpůsobíte podle zatížení vozíku. Jeho celková nosnost je až 45 kilogramů a samotná hmotnost při vyprázdnění činí něco málo přes 13 kilogramů. Při odstavení ať už v režimu kočárek anebo při zapojení za kolem se hodí možnost zajištění vozíku nožní brzdou.

POJISTKY A ZÁVLAČKY

Součástí vozíku je kočárkové kolečko umístěné na tažné oji, které nikdy nezapomenete doma a jednoduchou aretací se dá vyklopit nebo sklopit. K dětskému vozíku za kolem neodmyslitelně patří zářivá bezpečnostní vlaječka, díky které o vás už zdálky vědí ostatní účastníci provozu. Z prvků pasivní bezpečnosti zmiňme ještě reflexní plochy na bocích. Vozík jde snadno složit, sundáte mu kola a vše pohodlně směstnáte do kufru automobilu anebo uschováte do komory. Pokud na vozík připevňujete joggingový kit s předním kolečkem pro svižné tlačení a dobré vedení směru, je potřeba nejprve odepnout a vytáhnout oj a potom nasadit zmíněný doplněk. Vše je jednoduché a intuitivní, nechtěnému vypadnutí brání závlačky.

Tažná oj vozíku se ke kolu připojuje zasunutím kloubové hlavice do ocelového adaptéru upnutého pod osu zadní stavby. Pokud má vaše elektrokolo pevnou zadní osu, lze si k vozíku navolit speciální pevnou osu, která dokáže uchytit zmíněný adaptér – je potřeba tedy dopředu vědět, za jakým kolem hodláte vozík tahat a jaký typ nábojové osy máte. Cena běhací sady Jogging Kit Double je 3790 Kč, cena vozíku Burley D´Lite X je 24 990 Kč, více informací na webu dovozce www.azub.cz

VERDIKT

Autor těchto řádek najezdil s přívěsnými vozíky s vlastními dětmi stovky kilometrů, ale to bylo ještě v době, kdy se na Praděd, Černou horu, Pancíř nebo Lysou horu tahaly podobné dopravní prostředky výhradně vlastní silou a byl z toho vždy velmi kvalitní vrchařský trénink. Proto nemohl odolat testu tohoto modelu i s „půjčenými“ ratolestmi a vyzkoušet si, jaké to je vyjet si s dětským vozíkem za elektrokolem. Do kopců tedy mnohonásobně jednodušší! Ale základní pravidla jako opatrnější jízda v rozbitém terénu, kontrola rychlosti v dlouhých a prudkých sjezdech, nadjíždění do zatáček a bezpečné manévrování v členitém terénu – to všechno platí i dnes. Vozík Burley je velice stabilní a děti jsou v něm jako v bavlnce. Tento způsob výletování a rodinného kodrcání má své kouzlo a je zábavný pro děti i pro dospělé. Je potřeba slevit ze svých nároků a představ o najetých kilometrech a absolvovaných trasách, a naopak se plně přizpůsobit dětem a jet podle nich. Pozvolné tempo, zajímavé trasy, poznání a vyprávění, časté zastávky a spousta her a zábavy. Děti jsou ve vozíku v bezpečí a ve dvou se dobře zabaví. Díky elektrokolu lze dělat střídání a táhnout může ten, kdo má zrovna náladu. To samé platí i o použití běhacího setu, který se dá nasadit ve chvíli, kdy se rodiče střídají, jeden odjede na elektrokole a druhý i s joggingovou sadou pokračuje na bruslích nebo během na další výlet. Co se týče finanční investice do takovéto věci, pak vězte, že to rozhodně nejsou úplně vyhozené peníze, zvláště ne při dnešní inflaci. Poptávka po lehce ojetých nebo krátkodobě používaných dětských vozíčkách je neustále, takže se často posouvají z rodiny na rodinu. Zkrátka se nemusíte bát, že když nyní koupíte tento perfektní nový, tak že byste to za tři nebo čtyři roky nebyli schopni prodat někomu dalšímu.

PRO:

Společně strávený čas s dětmi

Různé možností využití

Kvalitní konstrukce a bezpečnost

PROTI:

Vyšší cena

Nutnost mít doma prostor na uskladnění

 

Play Video
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Email
Vytisknout

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Informace na našem webu jsou pro všechny zdarma, oproti tomu magazín je zpoplatněn. Můžete si ho tedy objednat pohodlně až do vaší schránky formou předplatného tištěné verze anebo do vašeho počítače, tabletu či chytrého telefonu.

E-bike od a do z

Doporučujeme

RoadCycling.cz

roadcycling.cz

electricbikers.cz

www.akumo.cz

www.repase-aku.cz

https://www.ervpojistovna.cz/cs/pojisteni-jizdnich-kol

PowerBox.one

www.powerbox.one