Špičkové produkty Suunto a Lupine pod jednou střechou

Rozhovor s šéfem firmy HSH Sport o značkách Suunto a Lupine, které tato společnosti prodává a také servisuje.

Firma HSH Sport se tři desetiletí zabývá prodejem, distribucí a servisem sportovní elektroniky, hodinek, sportovního a dalšího vybavení a provozuje také několik tematicky orientovaných e-shopů. Má kamennou prodejnu a servis. Na domácím trhu je distributorem a servisem pro německou značku čelovek a svítidel Lupine a také prodejcem a servisním centrem finské značky sportovních hodinek Suunto. Se spolumajitelem a zakladatelem firmy Jaromírem Hánělem jsme prošli několik novinek od obou oblíbených značek a zjistili mnoho zajímavostí.

Začněme u hodinek Suunto, populárních mezi všemi outdoorovými nadšenci, cyklisty a e-bikery nevyjímaje. Čím je značka tak výjimečná?

Suunto nabízí mnoho modelových řad hodinek pro sportovce všeho druhu, a to včetně cyklistů. Koncepce značky Suunto však zdůrazňuje jiné aspekty a jde úplně jinou cestou než ostatní výrobci. Místo chrlení spousty neopravitelných hodinek v Číně vyrábí své hodinky v Evropě, konkrétně ve Finsku. Důraz klade na odolnost, opravitelnost a v neposlední řadě na použití prémiových materiálů. Například Suunto Vertical, vlajková loď značky Suunto, byl podroben armádním certifikacím podle norem MIL STD.

Co je tedy u Suunta jiné?

Odolnost a trvanlivost jsou parametry, kterými se Suunto chlubí již několik desetiletí. Co je však v dnešní době téměř unikátní, je opravitelnost. Představte si, že po nějakém lehčím pádu vaše hodinky utrpí škrábance na displeji. Takové poškození záruka pochopitelně nekryje a většinu hodinek v tom případě můžete vyhodit. A v tom je právě Suunto jiné. Všechny prémiové modely jsou servisně rozebíratelné a je možné vyměnit ty díly, které jsou poškozené. Díky tomu je za přiměřenou investici možné mít plně funkční hodinky zase na ruce či na řídítkách. Stejně tak to je i u pozáručních závad.

Servis provádíte přímo u vás?

Ano, firma HSH Sport nejen Suunto prodává, ale navíc je servisním střediskem pro polovinu zemí EU. Díky tomu jsou čeští zákazníci v mimořádné výhodě, protože servis provádíme přímo v našem středisku v Praze. Odpadá tak drahé a zdlouhavé zasílání do ciziny a také lze dohodnout i možnost expresní opravy, aby bylo čekání co nejkratší.

Jaké jsou další výhody spojené s produkty této značky?

Suunto poctivě dbá na ekologii. Nejen, že se soustředí na produkci opravitelných hodinek, ale v továrně nedaleko finských Helsinek pracují rovněž na udržitelné výrobě. Ve výrobním závodě v Suuntu používají v celém výrobním, skladovém i administrativním objektu 100% energii z obnovitelných zdrojů.

Mluvili jsme o vlajkové lodi Suunto Vertical

Aktuální top model Suunto Vertical jsou plně vybavené multisportovní GPS hodinky s parametry, které v celku nemají konkurenci.

Suunto Vertical jsou první Suunta, která mají podrobnou barevnou outdoorovou mapu, kterou si můžete pohodlně zvětšit, či zmenšit. Výhodou této off-line mapy je, že je zcela zdarma a do hodinek si ji stáhnete prostřednictvím wi-fi. K dispozici jsou mapy s vrstevnicemi z celého světa. Suunto dlouhodobě kraluje v oblasti výdrže baterie. Verticaly jdou zas o krok dále. Samotné hodinky mají výdrž dva měsíce a při solárním dobíjení cirka rok. Dokonce i nejpřesnější tréninkový režim s měřením GPS má výdrž 60 hodin a při solárním dobíjení až 85 hodin. V šetřícím režimu s GPS pak až měsíc. Navíc GPS pracuje v přesnějším režimu Dual Band.

K čemu je Dual Band dobrý?

Běžná GPS poskytuje pro sport dostatečnou přesnost, pokud jste v otevřeném terénu. Avšak ve skalách, údolích, nebo městské zástavbě, je přesnost ovlivněna odrazy signálu od okolí. Dual Band dokáže s využitím dvou frekvencí lépe odfiltrovat sekundární odrazy, a naměřené údaje jsou tak přesnější.

A další vychytávky?

Suunto mělo historicky velké úspěchy s ABC hodinkami – tedy Altimetr (výškoměr – pozn. redakce), Barometr a Kompas (anglicky compass – pozn. redakce). Tyto funkce pochopitelně nemůžou chybět ani u tohoto modelu. Vedle toho mají hodinky zabudovaný i akcelerometr pro měření počtu kroků. Akcelerometr se navíc užívá ke zpřesnění údajů z GPS, což je také jeden z patentů značky Suunto.

A jak jsou na tom s měřením tepu?

Měření tepu Suunto umí oběma způsoby. Přibližné měření ze zápěstí je v tomto případě dokonce rozšířeno o hodnocení saturace kyslíku v krvi. Ale pro sportovce tělem i duší, kteří vyžadují přesné údaje, má navíc podporu snímání tepu z hrudního pásu.

Kolem přesného měření tepu panuje mnoho diskuzí, jak se k tomu Suunto staví?

Každý, kdo chce měření tepu používat k řízení tréninku, nebo i třeba k hubnutí, ví, že údaje musejí být přesné. Žádný výrobce, Suunto nevyjímaje, pochopitelně nemůže získat přesné údaje o tepu ze zápěstí. Suunto má ale velice lehký hrudní snímač Smart sensor, který měří tep na principu EKG a splní tak i nejnáročnější požadavky trénujících sportovců.

A jak je na tom Suunto Vertical s voděodolností?

Suunto kromě outdoorových hodinek vyrábí také potápěčské computery. Proto je jasné, že všechny sportovní modely Suunto jsou vybaveny velmi slušnou voděoodolností. Suunto Vertical má voděodolnost 100 m dle ISO 6425, ale navíc je vybaven i hloubkoměrem pro rekreační šnorchlování. Nejedná se samozřejmě o potápěčský počítač, ale je to dobré vylepšení třeba na letní dovolenou.

Když jsme u té odolnosti, mluvil jste o armádních testech…

Ano, Suunto Vertical bylo podrobeno sérii testů, které prokázaly, že splňují normu MIL STD 810H. To je opravdu důkaz vysoké odolnosti po všech stránkách…

Má Suunto i něco levnějšího?

Velmi oblíbené jsou modely Suunto 9 Baro, které jsou kromě GPS vybaveny i barometrickým výškoměrem a přitom jsou za super akční cenu.

Suunto 9 Baro jsou poměrně velké, co kdyby někdo hledal subtilnější model, vhodný například pro ženy?

Pro příznivce menší velikosti hodinek nabízíme Suunto 9 Peak a 9 Peak Pro, které jsou v několika materiálových i barevných verzích. Opět jsou to plnohodnotné multisportovní hodinky kombinující GPS, akcelerometr a barometrický výškoměr. Dále máme také nejlevnější modely řad Suunto 5 a Suunto 5 Peak, jichž cena je srovnatelná s neznačkovými výrobky. Přitom mají zabudovanou GPS a kapacita akumulátoru je dostačující pro většinu rekreačních sportovců.

Pojďme nyní od hodinek ke světlům. Značku Lupine jako výrobce špičkových světel asi zná každý cyklista, ale co dalšího nám o ní řeknete?

Lupine je tradiční německá značka vyrábějící prémiové čelovky a cyklosvětla. Je to představitel opravdového high-tech v oboru. Všechny lampy jsou osazeny v CNC obráběném hliníkovém pouzdře a doplněné vlastní optikou. Používají nejvýkonnější LED diody na trhu a s využitím vlastních inteligentních akumulátorů dosahují fantastické svítivosti při dlouhé době provozu. Lampy a čelovky Lupine používají nejen sportovci, ale také vojáci armád zemí NATO, případně také jednotky rychlého nasazení typu SWAT. Pochopitelně tyto specifické produkty nejsou naším hlavním artiklem, neboť pro sportovce a cyklisty zvlášť jsou důležité multisportovní čelovky, cyklosvětla a také světla na elektrokola.

Čemu říkáte multisportovní čelovka?

Každá Lupine čelovka z této kategorie je totiž použitelná třemi způsoby. Když se nasadí na čelenku, můžete s ní běhat, lézt po horách nebo třeba běžkovat. Pokud si ji nasadíte na helmu, můžete s ní vyrazit na kolo. A pokud nepotřebujete koukat do stran a jenom zkrátka namířit světelný kužel před sebe, můžete si čelovku namontovat jako cyklolampu na řídítka.

To je zajímavé. Jakým způsobem takové přehazování uchycení světla funguje?

Základní možnost přehození lampy na kolo a zpět je založena na použití speciálního imbusu. Pokud ale při přemontování záleží na čase, lze použít naklikávací variantu držáků, kdy přehození zabere jen pár vteřin…

Jaká je svítivost lamp Lupine?

Nejvýkonnější cyklomodel Alpha má 8100 lumenů. Nejvýkonnější univerzální lampa Betty se sedmi LED diodami má úctyhodných 5400 lumenů. Ta čísla pravděpodobně běžným zájemcům nic neřeknou, ale je to opravdu hodně. Pro dokreslení uvádím skutečnou příhodu kamaráda, kterému při večerním běžkování ze stopy uhnul sněžný skútr, protože si myslel, že proti němu jede rolba.

Určitě ale máte i trochu méně výkonné varianty?

Nabídka začíná nejmenší lampu s jedinou diodou a názvem Lupine Neo. Velmi populární je model Piko se dvěma diodami. Je to lehká a slušně svítící lampa za rozumnou cenu. Blika je osazena třemi diodami, a přitom je stále v malém a kompaktním provedení. Pro nejnáročnější sportovce jsou pak určeny lampy Wilma (4 diody a 3600 lumenů), a již zmiňovaná Betty s výkonem 5400 lumenů.

Důležitá není jen lampa, ale také baterie. Jak to vyřešili u Lupine?

Lupine vyrábí desítky variant akumulátorů na každé použití. Nejmenší s kapacitou do 4 Ah jsou tak lehoučké, že je na hlavě skoro necítíte. A největší mají kapacitu až do 20 Ah pro dlouhé svícení i těch nejvýkonnějších lamp. Na kole se akumulátory obvykle věší pod rám, ale je také možné umístit je do držáku na cyklolahev. A většina je k dispozici i v inteligentní verzi.

Inteligentní akumulátor, co to znamená?

Všechny akumulátory s označením SC – smart core mají ukazatel nabití. A to není jediná vychytávka. Pomocí USB ONE se z nich během vteřiny může stát powerbanka pro dobití mobilního telefonu, když je to potřeba. Stejně tak podporují dobíjení přes USB.

Co dalšího na kolo značka Lupine nabízí?

Důležitou součástí cyklistického portfolia jsou zadní světla. Modely Rotlicht a Rotlicht MAX nejsou jen tak obyčejné červené blikačky. Jejich svítivost 160 lm je ve své třídě pozoruhodná. Důležitou vlastností je pak funkce brzdového světla. Díky zabudovanému akcelerometru signalizují brždění zintenzivněním jasu a varují tak řidiče na změnu rychlosti cyklisty.

Mluvil jste i o světlech použitelných výhradně na kolo…

Pro cyklisty, kteří chtějí světlo pouze na kolo a nepožadují modulární řešení, jsou k dispozici i další cyklomodely. Jejich zástupci jsou především modely řady SL, kde je opět široká nabídka od varianty Mono se 700 lumeny po model SL AX s 3800 lumeny. A samozřejmě Alpha s výkonem 8100 lumenů.

Jak Lupine reaguje na rostoucí počet e-biků na trhu?

Lupine připravilo samostatnou kategorii lamp na e-bike. Ty jsou dodávány bez akumulátoru, protože se počítá s jejich připojením k baterii elektrokola. Široká nabídka těchto světel se skrývá pod označením SL. K dispozici jsou kabely a příslušenství na prakticky všechny technologie a systémy elektrokol, a to včetně zadních světel.

Jak se lampy Lupine ovládají?

Obecně lze říci, že kromě ovládání tlačítkem na lampě je většina modelů ovladatelná pomocí Bluetooth dálkového ovládání. To pochopitelně zvyšuje komfort při jízdě a také bezpečnost, protože má jezdec pořád ruce na řídítkách.

Děkujeme za rozhovor a těšíme se na testování některých zajímavých modelů z portfolia značek Suunto a Lupine.

Více informací a základní rozcestník najdete na www.hsh.cz. Více informací o produktech Suunto najdete zde: www.suuntocz.cz a sortiment svítidel od značky Lupine najdete zde: www.lupine.cz.

Play Video
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Email
Vytisknout

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Informace na našem webu jsou pro všechny zdarma, oproti tomu magazín je zpoplatněn. Můžete si ho tedy objednat pohodlně až do vaší schránky formou předplatného tištěné verze anebo do vašeho počítače, tabletu či chytrého telefonu.

E-bike od a do z

Doporučujeme

RoadCycling.cz

roadcycling.cz

electricbikers.cz

www.akumo.cz

www.repase-aku.cz

https://www.ervpojistovna.cz/cs/pojisteni-jizdnich-kol

PowerBox.one

www.powerbox.one