Střípky z Mnichova

Ohlédnutí za veletrhem IAA Mobility v Mnichově.

Mnichov hostil už druhý ročník mezinárodního automobilového veletrhu IAA mobility. Kromě elektromobilů byla výstavní a kontraktační akce doplněna také o další položky populární „mobility“. Bohužel propojit svět velkého automotive s dalšími formami osobní a drobné mobility se podle mého názoru opět nepovedlo. Téma lehké elektromobility bylo totiž zcela jasně na periferii výstavních ploch, a tedy i stranou zájmu většiny návštěvníků.

Největší diskuse a kontroverze vyvolaly profesionální a plochou nadstandardně pojaté a skutečně ohromné prezentace mnoha čínských automobilek. Ty zde vystavily EV modely zpracováním i designem zcela konkurenceschopné tradičním evropským automobilkám. Hlavním tématem diskuzí proto byly ochranářské návrhy EU na zavedení dumpingových cel na dovoz elektromobilů z Číny. Připomíná to situaci z elektrokolového byznysu před pár lety, kdy nastal faktický zákaz importu kompletních elektrokol z Číny pomocí nasazení dovozních „vyrovnávacích“ cel s hodnotou 45–67,5%, konkrétně v roce 2018.

Do organizace akce velmi výrazně promluvili odpůrci nadměrné automobilové dopravy ve městech, kteří s velkou razancí a občas překvapivě i rozumnými argumenty při demonstracích po celém městě nastavili automobilkám i politikům zrcadlo toho, co je skutečně správné chování pro planetu, a co pouze „zelený marketing“. Komentovaná galerie pohledem autora následuje níže.

Jakub Ditrich, ekolo.cz

 

Některé masky a jejich masivní žebrování u mnoha čínských (ale i jiných) elektromobilů úplně nahánějí strach. U jiných zase zřejmě asijští výrobci neplánují v dohledné době export do česky mluvících zemí… 🙂

Zde je interiér auta značky Nobo. Vozidlo je samozřejmě elektrické a umožňuje posádce během cesty uspořádat piknik anebo regulérní obchodní jednání. V této elektrické zasedačce najdete jednací stolek i chladicí box na šampaňské.

Mikromobilita měla na IAA vyhrazen maličký prostor v jedné z hal a ani zájem výrobců nebyl moc veliký. Trh stále čeká na novou normu, která upravuje fungování těžkých elektrokol.

Ve venkovní expozici cyklistických značek pak zase byly k otestování osobní vozítka z kategorie L7 (takzvaná těžká čtyřkolka). Prostě zajímavý pelmel.

Polovodičové neboli pevné baterie, známé jako Solid-State, opanovaly expozice výrobců akumulátorů. Tento typ bateriového článku používá pevné elektrody a pevný elektrolyt namísto tekutých nebo polymerních gelových elektrolytů známých z lithium-iontových baterií. Nabídne vyšší hustotu energie (zatím za podstatně vyšší cenu). První značka, která baterie použila v elektrokolech, je švýcarský Stromer.

Aktuální modely Stromer už nemají daleko ke kokpitu jednodušších automobilů, včetně systému ABS a samozřejmě hlídání kola prostřednictvím GPS modulu.

Nový systému motoru s integrovanou přehazovačkou od výrobce Pinion integruje do jednoho motor i převodovku. Na konkrétním modelu jej zde prezentovala značka Kettler a u nás bude k dispozici na některých modelech Bulls 2024. Nejsilnější režim asistence se jmenuje FLY, nicméně s omezením vzletové rychlosti do 25 km/h se ještě nikomu nepodařilo dostat do oblak, to dobře víme.

Obrovské expozice německých automobilek byly situovány do centra města. Designově rozhodně zajímavé, ale z hlediska informačního a environmentálního naprosto nesmyslné mrhání zdroji.

Vstup do některých expozic byl navíc hlídán ochrankou, která lustrovala příchozí podobně jako u vstupu do některých nočních klubů.

Celý veletrh provázely demonstrace různých environmentálních skupin, které v některých případech byly schopny zablokovat provoz testovacích elektromobilů. S jejich argumenty, že samotný přechod na elektromobilitu planetu nezachrání a že veškerá doprava od osobní přes veřejnou až po komerční a nákladní vyžaduje reformu a transformaci, lze v podstatě souhlasit. Ke kontrole pohybu demonstrantů (jezdících většinou na mechanických kolech) využívaly mnichovské policejní složky mnohem hbitější a efektivnější elektrokola.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Email
Vytisknout

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Informace na našem webu jsou pro všechny zdarma, oproti tomu magazín je zpoplatněn. Můžete si ho tedy objednat pohodlně až do vaší schránky formou předplatného tištěné verze anebo do vašeho počítače, tabletu či chytrého telefonu.

E-bike od a do z

Doporučujeme

RoadCycling.cz

roadcycling.cz

electricbikers.cz

www.akumo.cz

www.repase-aku.cz

https://www.ervpojistovna.cz/cs/pojisteni-jizdnich-kol

PowerBox.one

www.powerbox.one