Světla Supernova v akci

Německá světla Supernova jsou zkrátka legenda a mezi extrémními expedičními cyklisty a milovníky nočních jízd jsou známa kvalitním zpracováním, vysokou účinností a spolehlivostí i za těch nejnáročnějších podmínek.

Za čtvrtstoletí existence značky vývojový tým výrobce přichází se stále novými, sofistikovanými technologiemi a testovacími postupy, díky nimž se světla Supernova stala skutečným kultem s prémiovým zařazením.

AŤ TO DÁVÁ SMYSL

V široké nabídce nechybí ani světla speciálně vyvinutá pro elektrokola. Jedním z nich je přední světlo V521s HBM a zadní světlo E3 Tail Light 2, které jsme dostali na vyzkoušení. Ovšem pozor, neměli jsme je pouze pro nacvaknutí do držáku a uchycení na řídítka a sedlovku, ale také k propojení s baterií (přesněji řečeno s pohonem) elektrokola. Tak abychom měli o starost méně, nezabývali se dobíjením akumulátorů světel, ale mohli je napájet z baterie elektrokola. Pak to celé totiž dává ještě větší smysl!

Jak známo, tak většina výrobců elektrokol, přesněji řečeno pohonných systémů, s instalací světel počítá. Pohony proto disponují konektory pro připojení světel, a navíc je elektronika nastavena tak, aby v případě zcela vybité baterie světla nepřestala úplně svítit a vystačila si se zůstatkovou energií v baterii.

MONTÁŽ SVĚTEL

Jednou věcí jsou světla samotná a tou druhou jejich způsob připevnění na elektrokolo. V případě předních světel má výrobce ve své nabídce hned několik typů držáků, chcete-li úchytů. Klasický držák s označením HSOP je určen k uchycení na přední vidlici, univerzální držák v podobě objímky s označením HBM se instaluje na řídítka těsně vedle představce. Pro majitele elektrokol s pohony Bosch výrobce nabízí speciální držák s označením Bosch HBM, který nahradí spodní objímku LCD displeje Bosch Intuvia. Zadní světlo se snadno přichytí na sedlovku buď pomocí upínacích kroužků, nebo hliníkové objímky. Možností je tedy více, takže stačí jen promyslet a vybrat si.

JDEME DO TRUBKY!

Jak již bylo výše napsáno, světla se připojují do speciálních konektorů, které jsou součástí pohonné jednotky. Proto je potřeba kabely světel k pohonné jednotce nějak elegantně přivést, a kudy jinudy než vnitřkem. Ano, většina moderních elektrokol dnes již má vedení kabeláže pro řazení a zadní brzdu vnitřkem rámu (a u našeho testovacího elektrokola Apache Payat tomu není jinak), takže kabel předního světla protáhneme spodní rámovou trubkou. Poté povolíme a vytáhneme šrouby uchycení motoru, abychom mohli pohonnou jednotku (v našem případě pohon Comp Drives) vyklopit a kabeláž světel šla vytáhnout z rámu. V případě zajištění napájení zadního světla je situace o něco snazší. Kabel je v horní části přiznaný a svedeme jej po sedlové trubce až k otvoru pro kabeláž, provlečeme a protáhneme až k motoru.

ZAPOJENÍ

Nyní zapojíme kabely světel do příslušných konektorů. Každý výrobce pohonných jednotek to řeší individuálně. Například Shimano má pro přichycení jednotlivých vodičů klasické křížové šroubky. V případě pohonů Bosch, Yamaha, Brose, Fazua, Bafang a podobně se používají speciální konektory. I na to výrobce světel myslel a nabízí je jako volitelné příslušenství.

OVLÁDÁNÍ

Světla se ovládají přímo z ovládací jednotky elektrokola. Každý pohonný systém pro tuto funkci vyčlenil tlačítko, nicméně obecně platí, že se buď jedná o samostatný spínač s ikonou světla, anebo častěji o tlačítko s ikonou plus (primárně slouží k nastavení vyššího režimu asistence). Toto tlačítko s plusovým znaménkem pak stačí déle podržet. Po rozsvícení světel se na displeji rozsvítí ikona světla a obvykle se celý displej přepne do nočního režimu, kdy se intenzita jeho svícení sníží. To proto, aby displej neoslňoval a pozornost jezdce byla upřena výhradně před přední kolo. Kromě samotného zapnutí a vypnutí tato světla jiné funkce nemají – to platí obecně pro většinu takovýchto světel napájených z baterie elektrokol. Případná volba intenzity anebo přepínání mezi tlumeným a dálkovým světlem je pak spíše záležitostí elektrokol kategorie speed pedelec, u kterých jsou tato světla (a často právě od značky Supernova) sériově dodávána již ve výrobě.

VERDIKT

Hned při první jízdě nás velmi příjemně překvapil kužel světla. Ten především díky čočce Terraflux 4 vysílá paprsek světla hodně před jezdce a tam se teprve rozevře bílý světelný kužel. To je oproti ostatním světlům jiné a rozhodně velmi příjemné. Fotografii jsme pořídili za deštivého počasí, a jak je z ní patrné, noční viditelnost je prvotřídní. To, že světlo skvěle svítí za všech okolností, jsme poznali v okamžiku, kdy jsme z trailu vyjeli na silnici. Motoristé nás objížděli s velikým respektem, což přisuzujeme především zadnímu světlu, které dokáže vytvořit intenzivní červený světelný kužel s rádiusem 250°. U předního světla nám také maximálně vyhovovala jeho jednoduchá polohovatelnost. To se skvěle hodilo v okamžiku, když jsme jeho směřování chtěli trochu vylepšit v terénu, posvítit si více do dálky anebo naopak v klikatém kaňonu lemovaném houštinou zase namířit světelný tok více pod kola.

Někoho by mohlo napadnout, jak jsou tato světla energeticky náročná. Odpověď je jednoduchá – jedná se o obecně úsporné LED diody a v porovnání s energetickou náročností samotného pohonu prakticky jezdec nezaznamená, jestli jede se zapnutými, nebo vypnutými světly. Pro ty, kteří by z nějakého důvodu potřebovali světla jednoduše demontovat z řídítek a sedlovky, výrobce nabízí malé konektory v podobě volitelného příslušenství. Stačí tedy nejblíže ke světlu přerušit kabeláž a konektory nainstalovat. Toto řešení je vhodné například pro situace, kdy jezdec používá více elektrokol a má pouze jeden pár světel. Uchycení na sedlovku a na řídítka a nacvaknutí napájecího kabelu je pak otázkou chvilky.

Plusy:

– výborný výkon a viditelnost

– nízká spotřeba

– precizní zpracování pomocí CNC technologie

– velké množství doplňků pro usnadnění instalace

Minusy:

– při instalaci nutnost částečné demontáže pohonné jednotky (to se však týká prakticky všech takto napájených světel)

– v případě rychlé demontáže je nutné přerušit kabeláž

Přední světlo Supernova V521s HBM

Výkon: 235 lm
Napětí: 5–21 V
Světelný zdroj: LED dioda
Typ čočky: Terraflux 4
Materiál: slitina Alu 6061
Hmotnost: 110 gramů(včetně úchytu na řídítka o průměru 31.8 mm)
Rozměry: 49 x 41 x 41 mm (délka x šířka x výška)
Délka kabelu: 1450 mm
Barva: černá
Cena: 4320 Kč

Dostupnost: www.bikeporn.cz

Zadní světlo Supernova E3 Tail Light 2

Napětí: 6 / 12 V
Světelný zdroj: 3 LED diody
Materiál: slitina Alu 6061
Hmotnost: 18 gramů
Rozměry: 11,5 x 16 x 61,5 mm (délka x šířka x výška)
Délka kabelu: 1300 mm
Barva: černá
Cena: 1400 Kč

Dostupnost: www.bikeporn.cz

Text a foto: Zdeněk Dokoupil

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Email
Vytisknout

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Informace na našem webu jsou pro všechny zdarma, oproti tomu magazín je zpoplatněn. Můžete si ho tedy objednat pohodlně až do vaší schránky formou předplatného tištěné verze anebo do vašeho počítače, tabletu či chytrého telefonu.

E-bike od a do z

Doporučujeme

RoadCycling.cz

roadcycling.cz

electricbikers.cz

www.akumo.cz

www.repase-aku.cz

https://www.ervpojistovna.cz/cs/pojisteni-jizdnich-kol

PowerBox.one

www.powerbox.one