Malé, ale výkonné světlo

Otestovali jsme malé, ale výkonné světlo od prémiové značky Lupine.
Světla německé značky Lupine patří mezi špičku a my jsme otestovali model Lupine Piko R od distributora HSH Sport. Jde o nejvýkonnější verzi v poměru k hmotnosti. V balení najdeme samotnou lampu s kabelem, akumulátor o kapacitě 3,5 Ah s indikátorem stavu nabití a nabíječku. Dále pak čelovku, bluetooth ovladač, potřebné držáky a dva Torx klíče. Baterie v provedení SmartCore má indikaci stavu nabití pomocí červených LED diod. Dobře se hodí k uchycení na přilbu i na čelovku, protože váží jen 120 gramů. Další akumulátory s různou kapacitou lze dokoupit.
LEHKÉ JAKO PÍRKO
Třetí generace lampy Lupine Piko je vskutku miniaturní, velikostí odpovídá krabičce od zápalek, ovšem dokáže zazářit až 2100 lumeny. Váží pouhých 60 gramů. Oproti předchůdci je o tři milimetry kratší a tím stabilnější třeba na přilbě. Navíc nejnovější verze posílila výkon až o 200 lumenů. Ovládací tlačítko je nyní uprostřed svítilny a i v rukavicích se snáze mačká. Uvnitř propracovaného hliníkového těla vyrobeného na CNC stroji pracují diody CREE XM-L3 a XQ-E Hi. Dvojice výkonných LED diod je doplněna o malou LED diodu 0,3 W s difuzním světlem teplejšího odstínu, které může sloužit třeba při kempování anebo jako nouzové světlo.
Pomocí upgradované mobilní aplikace Lupine Light Control 2.0 si můžeme světlo přesně přizpůsobit svým potřebám a nastavit intenzitu jednotlivých režimů. Od výrobce jsou přednastaveny tři režimy svícení. Hlavní dvojice LED diod a výkon 2100 lumenů / 20 wattů s výdrží 1:15 hodiny. Dále 750 lumenů / 6 wattů s výdrží 4 hodiny a difuzní světlo 40 lumenů / 0,3 wattu a s výdrží 80 hodin (se základní dodávanou baterií 3,5 Ah). Pokud budete chtít dlouhou dobu svítit na 2100 lumenů, světlo si hlídá přehřátí a eventuálně samo sníží výkon. To platí především při použití mimo kolo, neboť na řídítkách nebo na přilbě se světlo ochlazuje vzduchem. Přiložená nabíječka 1,9 A / 7,2 V zvládne plně nabít 3,5Ah akumulátor za 1,5 hodiny. Dá se použít také jako powerbanka.
MONTÁŽ SVĚTLA
Na přední část přilby umístíme adaptér FrontClock buď stahovacím páskem na suchý zip, anebo pomocí speciální 3M nalepovací podložky Lupine (nutno dokoupit). Na temeno přilby umístíme bateriový adaptér FastClick stejným způsobem. Do něj zasuneme akumulátor a propojíme kabel. Pokud máme na přilbě držák GoPro, lze do adaptéru našroubovat i Piko.
Pokud budeme chtít použít světlo jako klasickou čelovku, vysuneme baterii a lampu z adaptérů a zacvakneme do držáku na čelence. Vše je otázkou pár vteřin.
Jestliže preferujeme umístění světla přímo na rám kola, použijeme opět adaptér na baterii FastClick a také pásek se suchým zipem. Samotná lampa se pak našroubuje pomocí přiloženého nářadí do hliníkové objímky s rychloupínákem a držákem (koupí se zvlášť podle průměru řídítek). Existuje i levnější varianta plastového držáku na řídítka přímo nad představec, abyste měli světlo při jízdě přesně ve středu zorného pole. Bluetooth uchytíme na řídítka pomocí držáku a gumového pásku, u čelovky ho můžeme nosit na ruce jako náramek. Ovladač s podsvícením je ve tmě nenahraditelný a přispívá k bezpečné jízdě.
VERDIKT
Lupine Piko je charakteristické velmi jasným světlem. Vzhledem k velikosti svítilny je její výkon až neuvěřitelný. Světelný kužel je soustředěn nejvíce do středu a rozptyl do stran je přesně takový, jaký cyklista potřebuje. Vše je rovnoměrně osvětleno. Na plný výkon je garantovaná viditelnost až 240 metrů. Nejvíce jsme používali mód 750 lm, který baterie zvládal živit pěkné 4 hodiny. Díky výborně navržené optice pokryje světelný kužel prostor před vámi téměř tak dobře jako nejsilnější režim, pochopitelně ne tak jasným světlem. Pokud jste byli dříve zvyklí řešit, jestli nastavit svit více před sebe, anebo spíše do dálky, zde zvládnete vše najednou. Uvidíte vždycky perfektně a v celém zorném poli. Cena: 10 430 Kč (all in one set), samotné světlo s baterií na přilbu od 8 135 Kč. Více informací o značce najdete na www.lupine.cz.
PRO
• prvotřídní kvalita a špičková funkce
• nízká hmotnost a vysoký výkon
• variabilita nastavení a příslušenství
PROTI
• vyšší cena
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Email
Vytisknout

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Informace na našem webu jsou pro všechny zdarma, oproti tomu magazín je zpoplatněn. Můžete si ho tedy objednat pohodlně až do vaší schránky formou předplatného tištěné verze anebo do vašeho počítače, tabletu či chytrého telefonu.

E-bike od a do z

Doporučujeme

RoadCycling.cz

roadcycling.cz

electricbikers.cz

www.akumo.cz

www.repase-aku.cz

https://www.ervpojistovna.cz/cs/pojisteni-jizdnich-kol

PowerBox.one

www.powerbox.one