Perla mezi kopci

Na výletě zimní krajinou po kopcích kolem Banské Štiavnice.

Abychom po nějaké době zase vyzkoušeli slovenskou pohostinnost, vydali jsme se už loni v zimě podívat do jedinečného zázemí půjčovny elektrokol BS-RENT v Banské Štiavnici. Pro cestu k našim východním sousedům jsme si nemohli vybrat příhodnější moment než dny lemující euforické tažení slovenského hokejového týmu olympijským turnajem za bronzovou medailí. Atmosféra vítězné vlny a úspěchu byla cítit při mnoha příležitostech, a kdo nežil hokejem, musel vyvěšené národní vlajky alespoň tiše strpět. Vzpomínáte na tuto atmosféru?

NA SNĚHU A LEDU

Opatření proti šíření pandemie covid-19 sice svazovala Slováky více než omezení u nás, ale v rámci služební cesty bylo možné do města přijet a fungovat. Kdo by si myslel, že se během dvoudenního pobytu neposadíme ani jednou na elektrokolo, třebaže zima zalézá za nehty a na hřebenech okolních Štiavnických vrchů je sníh a led, tak ten nás nezná! A tím pádem nezná ani Františka Murgače, což je sportovec, restauratér a nadšený podnikatel, který stojí za projektem velké půjčovny elektrokol a útulné hospůdky nedaleko centra historického hornického sídla. Společně s partnerkou Ninou návštěvníkům tohoto kulturně-historického městečka uprostřed hor nabízejí krátké vyjížďky anebo celodenní výlety po okolí. Do toho provozují E-BIKE Café, jak pojmenovali útulnou hospůdku s venkovním zastřešeným posezením. Tady přes den voní káva a drobné občerstvení a v podvečer zase grilované dobroty.

LECTRON & SPOL.

Malebná Banská Štiavnica je schovaná v členité krajině a má potřebnou „strategickou hloubku“ a odříznutí od hlavních silničních tahů. O to je pro návštěvníky zajímavější a chtějí se do ní podívat. Nabízí uchvacující scenérie historických památek zasazených do členité krajiny. Její centrum je zapsáno na seznamu památek světového kulturního dědictví UNESCO. Pamětihodnosti, místa související s těžbou zlata a stříbra už od 13. století a také další bohatá historie sem lákají zejména v letní sezoně stovky a o prázdninách i tisíce návštěvníků denně. A nejen s nimi se snaží pracovat Štiavnická požičovňa, jak zdejší provozovně BS-RENT říkají. František Murgač je nesmírně podnikavý člověk a první zkušenost s elektrokoly udělal před nějakými pěti lety. Pak se postupně dopracoval k vyzkoušení pár modelů, až navázal spolupráci s výrobcem elektrokol Lectron a prodejnou Světelektrokol.cz v Brně. Od nich má celou flotilu desítek e-biků, navíc doplněnou značkami BH a Bulls. Během roku zde nabízejí hostům ubytování a výlety do okolí, odvoz či svoz dodávkou v případě delší trasy, půjčení dětských elektrokol nebo sedačky a další promyšlené „asistenční služby“, aby si každý mohl užít elektrokolo podle libosti a případně s celou rodinou.

PERLA MEZI KOPCI

Banská Štiavnica je skutečnou perlou, nenápadně maskovanou v kopcovité krajině a krásné přírodě. Protože reportáž z výletů po okolních bučinách nebo mezi tajchy a starými štolami si zaslouží příjemnější počasí a vlídnější roční období, určitě se do tohoto koutu Slovenska ještě vrátíme. A nyní už víme, že po projetí Žiarnovice a nejpozději ve vesničce Dolné Hámre už máme panu domácímu volat, ať zapne gril…

Více informací najdete na www.ebajkrent.sk a také na Facebooku a Instagramu.

Foto: Ondřej Vysypal, archiv BS-RENT

 

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Email
Vytisknout

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Informace na našem webu jsou pro všechny zdarma, oproti tomu magazín je zpoplatněn. Můžete si ho tedy objednat pohodlně až do vaší schránky formou předplatného tištěné verze anebo do vašeho počítače, tabletu či chytrého telefonu.

E-bike od a do z

Doporučujeme

RoadCycling.cz

roadcycling.cz

electricbikers.cz

www.akumo.cz

www.repase-aku.cz

https://www.ervpojistovna.cz/cs/pojisteni-jizdnich-kol

PowerBox.one

www.powerbox.one