Perla mezi kopci

Na výletě zimní krajinou po kopcích kolem Banské Štiavnice.

Abychom po nějaké době zase vyzkoušeli slovenskou pohostinnost, vydali jsme se už loni v zimě podívat do jedinečného zázemí půjčovny elektrokol BS-RENT v Banské Štiavnici. Pro cestu k našim východním sousedům jsme si nemohli vybrat příhodnější moment než dny lemující euforické tažení slovenského hokejového týmu olympijským turnajem za bronzovou medailí. Atmosféra vítězné vlny a úspěchu byla cítit při mnoha příležitostech, a kdo nežil hokejem, musel vyvěšené národní vlajky alespoň tiše strpět. Vzpomínáte na tuto atmosféru?

NA SNĚHU A LEDU

Opatření proti šíření pandemie covid-19 sice svazovala Slováky více než omezení u nás, ale v rámci služební cesty bylo možné do města přijet a fungovat. Kdo by si myslel, že se během dvoudenního pobytu neposadíme ani jednou na elektrokolo, třebaže zima zalézá za nehty a na hřebenech okolních Štiavnických vrchů je sníh a led, tak ten nás nezná! A tím pádem nezná ani Františka Murgače, což je sportovec, restauratér a nadšený podnikatel, který stojí za projektem velké půjčovny elektrokol a útulné hospůdky nedaleko centra historického hornického sídla. Společně s partnerkou Ninou návštěvníkům tohoto kulturně-historického městečka uprostřed hor nabízejí krátké vyjížďky anebo celodenní výlety po okolí. Do toho provozují E-BIKE Café, jak pojmenovali útulnou hospůdku s venkovním zastřešeným posezením. Tady přes den voní káva a drobné občerstvení a v podvečer zase grilované dobroty.

LECTRON & SPOL.

Malebná Banská Štiavnica je schovaná v členité krajině a má potřebnou „strategickou hloubku“ a odříznutí od hlavních silničních tahů. O to je pro návštěvníky zajímavější a chtějí se do ní podívat. Nabízí uchvacující scenérie historických památek zasazených do členité krajiny. Její centrum je zapsáno na seznamu památek světového kulturního dědictví UNESCO. Pamětihodnosti, místa související s těžbou zlata a stříbra už od 13. století a také další bohatá historie sem lákají zejména v letní sezoně stovky a o prázdninách i tisíce návštěvníků denně. A nejen s nimi se snaží pracovat Štiavnická požičovňa, jak zdejší provozovně BS-RENT říkají. František Murgač je nesmírně podnikavý člověk a první zkušenost s elektrokoly udělal před nějakými pěti lety. Pak se postupně dopracoval k vyzkoušení pár modelů, až navázal spolupráci s výrobcem elektrokol Lectron a prodejnou Světelektrokol.cz v Brně. Od nich má celou flotilu desítek e-biků, navíc doplněnou značkami BH a Bulls. Během roku zde nabízejí hostům ubytování a výlety do okolí, odvoz či svoz dodávkou v případě delší trasy, půjčení dětských elektrokol nebo sedačky a další promyšlené „asistenční služby“, aby si každý mohl užít elektrokolo podle libosti a případně s celou rodinou.

PERLA MEZI KOPCI

Banská Štiavnica je skutečnou perlou, nenápadně maskovanou v kopcovité krajině a krásné přírodě. Protože reportáž z výletů po okolních bučinách nebo mezi tajchy a starými štolami si zaslouží příjemnější počasí a vlídnější roční období, určitě se do tohoto koutu Slovenska ještě vrátíme. A nyní už víme, že po projetí Žiarnovice a nejpozději ve vesničce Dolné Hámre už máme panu domácímu volat, ať zapne gril…

Více informací najdete na www.ebajkrent.sk a také na Facebooku a Instagramu.

Foto: Ondřej Vysypal, archiv BS-RENT

 

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Email
Vytisknout

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kategorie článků

E-bike od a do z

Aktuální číslo

Předplatné

Sledujte nás

Doporučujeme

roadcycling.cz

electricbikers.cz

www.akumo.cz

www.repase-aku.cz

https://www.ervpojistovna.cz/cs/pojisteni-jizdnich-kol

www.powerbox.one