YEScyklo neboli Jeseníky na dvou kolech

Pokud se chystáte do Jeseníků na kola a chcete najít inspiraci pro vaše výlety, určitě byste neměli přehlédnout zdejší značku YEScyklo. Jedná se o síť cyklotras ve třech oblastech (Šumpersko, Jesenicko a Zlatohorsko) pro všechny druhy cyklistů. Od těch, kteří toho moc nenajezdí, až po náročnější cyklistické fajnšmekry. Navíc jsou tyto okruhy tematicky zaměřeny, takže se můžete svézt kolem hradů a zámků, vykoupat se v lomech, navštívit zlatokopecké údolí a tak dále…

VÝHLEDY KOLEM JESENÍKU

Deset z celkového počtu 33 cyklotras naleznete v oblasti kolem města Jeseníku. Když se vydáte na zdejší trasy, potkáte nejednu zajímavou kulturní či historickou památku. Dále můžete navštívit místa určená k zábavě a odpočinku, ale hlavně nasajete kouzlo zdejší překrásné přírody v podhůří Hrubého Jeseníku nebo Rychlebských hor. Inspirací může být třeba okruh Za výhledy, u kterého navštívíte Priessnitzovy léčebné lázně a můžete si vyzkoušet zdejší procedury pod širým nebem, ponoříte se do hlubin v Jeskyních Na Pomezí, zrelaxujete v nově opraveném parku v Lipové-lázních nebo nasajete temnou historii čarodějnických procesů v jesenickém muzeu. Celý výlet, po 22 kilometrech a bezpočtu krásných výhledů, potom můžete zakončit na obří houpačce v Adrenalin parku v České Vsi.

TRASY NA ŠUMPERSKU

V rámci projektu YEScyklo vzniklo v průběhu let 2020 a 2021 šestnáct cyklotras na Šumpersku a v údolí řeky Desné. Vyznačené tematické okruhy vás zavedou na zajímavá místa tohoto kraje. Tipem může být třeba Andělský okruh procházející Rapotínem a spojující několik zajímavých míst. Jedním z nich je právě nově vybudované sklářské muzeum, další je třeba zámek ve Velkých Losinách. Až tam se dostanete po nově zbudované cyklostezce. Odtud si musíte malinko vyšlápnout do kopce a dostanete se na vrstevnicovou cestu pod Bukovkou. Cesta vede kolem balnea, kde se v letních měsících doporučujeme osvěžit v chodníčcích se studenou vodou. Odtud pokračuje trasa do Rejchartic a po Andělské stezce až do Šumperka k trailům pod Tulinkou. Po tom, co vyjedete na boží muka u Nových domků, otevře se vám výhled na celý hřeben Hrubého Jeseníku od Ztracených kamenů až po Vozku. Ne nadarmo se říká, že Šumperk je bránou do Jeseníků. Trasa má celkem skoro 21 km a necelých 300 metrů převýšení.

ZA ZLATOKOPCI

V roce 2022 přibylo sedm okruhů na Zlatohorsku. Zdejší trasy vás zavedou také do sousedního Polska, kde můžete navštívit nejen mnoho památek, ale také třeba zdejší bazén s tobogánem a vodními atrakcemi. Zajímavý výlet vás čeká při Zlatokopeckém okruhu, kde můžete navštívit zdejší skanzen, poštovní štolu či věhlasné poutní místo Mariahilfe. Najedete celkem 27 km a můžete se těšit z výhledů nejen na Zlatohorskou vrchovinu, ale také třeba na polská jezera okolo Nysy a Otmuchowa.

Pro milovníky elektrokol je v celých Jeseníkách rozmístěno 55 nabíjecích stanic a to znamená, že skoro na každém okruhu v případě nouze nějakou naleznete. Do konce roku by mělo přibýt dalších 5 nabíječek, takže bez energie byste zůstat neměli.

Všechny okruhy jsou popsány v mapách, které si můžete vyzvednou v infocentrech, na popis tras můžete narazit také přímo v terénu na informačních tabulích nebo si výlety můžete naplánovat na webu www.jeseniky.cz.

Data YEScyklo

736 km cyklotras již bylo vyznačeno v rámci projektu YES Cyklo

347 km cyklotras je na Šumpersku s celkovým převýšením 7 816 m (16 okruhů)

221 km cyklotras je na Jesenicku s celkovým převýšením 6 588 m (10 okruhů)

171 km cyklotras je na Zlatohorsku s celkovým převýšením 3 883 m (7 okruhů)

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Email
Vytisknout

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Informace na našem webu jsou pro všechny zdarma, oproti tomu magazín je zpoplatněn. Můžete si ho tedy objednat pohodlně až do vaší schránky formou předplatného tištěné verze anebo do vašeho počítače, tabletu či chytrého telefonu.

E-bike od a do z

Doporučujeme

RoadCycling.cz

roadcycling.cz

electricbikers.cz

www.akumo.cz

www.repase-aku.cz

https://www.ervpojistovna.cz/cs/pojisteni-jizdnich-kol

PowerBox.one

www.powerbox.one