Vládce terénu, jak se sluší a patří

Jeden by si myslel, že už nás při testování elektrokol nic nepřekvapí, ale jsou dny, kdy nám přeci jen nečekaně vylítne tep a naučené klidné, rozvážné pohyby se náhle změní ve zrychlené a trhané a ve vzduchu je cítit lehké napětí a nervozita. Kdy už to bude, kdy přijede? Takto netrpělivě jsme na jaře vyhlíželi testovací novinku od rakouského výrobce KTM.

Celokarbonový elektrofull doslova v „plné palbě“, vybavený novinkou Bosch Smart System, novou 750Wh baterií a další vytříbenou technikou a špičkovými komponenty. Tak jak to prémiová značka KTM umí, když jde o e-bike za 150 tisíc… Úkol byl jasný – projet, otestovat, nepoškodit a vrátit, pokud možno v celku, tak aby mohl právě tento model pokračovat na další světovou jarní prezentaci a bike festival do italské Gardy. Ano, tak zoufalý nedostatek testovacích elektrokol byl a stále je v letošním roce. Z úplného kraje sezony, kdy se výroba některých modelů teprve rozbíhala, byl tento výpadek ještě palčivější.

JINÁ GALAXIE

Odstín „galaktický mat“ vypadá na monitoru nebo v katalogu nějak, ale když jej vidíte na vlastní oči a v různých světelných podmínkách, je to jiná káva. KTM Macina Kapoho Elite je čistokrevný stroj do terénu – ať už na ježdění po trailech, tak na náročné objevitelské all-mountain výpravy přes hory a doly, skalky a rokle… V modelové řadě má nad sebou sice ještě dva dražší a lépe vybavené sourozence pojmenované Master a Prestige, ale odlišnosti jsou především v detailech komponentového osazení a v pružicích jednotkách. Jinak tu máme opravdu to nejlepší od KTM – viděno z pohledu materiálu a konstrukce rámu, geometrie a integrace všech moderních prvků od dodavatele systému Bosch. Jak dobře víme, tak značka KTM je pro německého výrobce motorů skutečně jedním z top odběratelů a spolupráce je velmi úzká, takže tu vždy najdeme poslední novinky a špičkově zpracovaná elektrokola nabízející to, co právě v nabídce Bosch frčí. Nyní je to Smart System, což je prostředí propojující motor, baterii, řídicí jednotku, ovládání a aplikaci Bosch eBike Flow dohromady s jezdcem, tak aby mohl využít možností elektrokola naplno, těžil z různých funkcí a konektivity a jednoduše si jízdu zpříjemnil a udělal ji více zábavnou.

JAK ULOŽIT BATERII

Pojďme se tedy na stroj podívat podrobně. Sošná silueta celoodpruženého rámu zahrnuje zadní i přední pružení se zdvihy 160 mm a příjemně skloněný úhel vidlice (65°). Koncepce e-biku kombinuje dva průměry kol, tedy 27,5 a 29“, takže je to mullet bike a v terminologii výrobce nese označení Dimmix (dimensions mix). Koncepce odpružení Straight Line Link (SLL) je u KTM osvědčená a funkční, navíc šetří namáhání čepů a lépe distribuuje kinetickou energii a rázy od zadní stavby. Tlumič je úhledně skryt v prohlubni pod rámovou trubkou a design vahadla a jeho uchycení a přímý přechod na zadní vzpěry je velice čistý. Tvarováním karbonu se podařilo dosáhnout esteticky dokonalých linií. Zásadní změnou je použití vysokokapacitní baterie Bosch PowerTube 750 Wh, která je pochopitelně integrovaná, ale do spodní trubky se už nevkládá otvorem na přední straně hlavní šikmé trubky, nýbrž se do rámu zasunuje shora, z vnitřní strany. Nový akumulátor je o necelých sedm centimetrů delší než předchozí verze s kapacitou 625 Wh. To si žádalo modelování, překreslování a počítání, ale nakonec v KTM vymysleli toto řešení. S ohledem na hmotnost vysokokapacitní baterie asi 4,5 kilogramu je mnohem praktičtější a bezpečnější odemknout a vyjmout kryt na spodní trubce a odhaleným otvorem snadno vložit akumulátor dovnitř hned nad motor. Ve vymezeném prostoru je pevně fixován a jeho hmotnost směřuje dolů, do těžiště e-biku. Neklepe a máme jistotu, že za žádných okolností nemůže nikdy vypadnout. Baterie je umístěna co nejblíž pohonné jednotce, aby byla hmotnost dobře rozložena.

VÝBAVA

Motor je již zmíněný Bosch Performance CX, což je v současnosti už 4. generace vlajkové lodi značky a rovněž jeden z nejžádanějších pohonů na světě. Je pěkně integrován do rámu a ze spodní strany opatřen bytelným krytem s otvory pro odvětrání a také případné vytékání vody a nečistot po projetí brodem nebo bahnitým korytem. V námi testovaném e-biku je pohon nabízen už ve verzi Smart System, což znamená nový a ergonomický řídítkový ovladač s barevným podsvícením a propojenou řídicí jednotku a baterií. Kdo chce využívat Smart System naplno (a bylo by škoda nechat si to ujít), ten potřebuje aplikaci eBike Flow a telefon na řídítka, případně řídítkový displej Kiox 300. Puristy a odpůrce digitálních novinek můžeme uklidnit – elektrokolo se dá pochopitelně používat i bez aplikace. Stačí zapnout a ovládat na řídítkách, dobře čitelné barevné podsvícení vás informuje, jaký stupeň dopomoci motoru máte zařazený.

Co se týče dalších komponentů, KTM vsadilo na Shimano a kvalitní řadicí systém i 4pístkové brzdy s pořádným kotoučem vpředu. Zde není prostor na kompromisy, ale současně bylo vybíráno stále v rámci vyšší střední třídy, aby cena nevylítla nahoru jako u dvou vyšších modelů, kde jsou komponenty z vyšších řad. Zaujal nás dynamicky a dravě vyhlížející kokpit, a to díky pěknému tvaru řídítek a představci z vlastní produkce. Je tomu tak i u teleskopické designově čisté sedlovky, na které je uchyceno sportovní sedlo se specificky přizvednutou zadní částí pro oporu ve výjezdech.

JDEME NA TO

Nastavení přední vidlice RockShox nám nezabere příliš času a po kontrole zjišťujeme, že je nafoukaná přesně pro nás. Do nastavení tlumiče Fox je potřeba se trochu ponořit a trpělivě zkoušet ladit útlum i kompresi, aby se nám jeho chod později odměnil dobrou funkcí. V zadní stavbě rámu ale toto pružení chodí famózně, a jestliže někomu přijde 160 mm málo na enduro a velké skoky, tak ať si zkusí testovací jízdu na tomto e-biku. Zapnutí motoru je dílem vteřiny a už si užíváme dravý rozjezd s diodami zbarvenými do červena a pak fialova (TURBO a E-MTB). Motor je velice jemný při pomalé a líné jízdě a pozorujeme, že se snad ještě o něco vylepšila distribuce výkonu od nízkých otáček. Stejně tak je příjemná jeho vytrvalá a takřka lineární dopomoc spolu s rostoucími otáčkami a vysokou šlapací frekvencí našich nohou třeba v prudkých výjezdech, kdy se nesmí polevit. Dokud nepadne limit 25 km/h (a to v prudkém výjezdu opravdu nehrozí), tak je to jako sedět na terénní čtyřkolce! Perfektní stabilitu a trakci dodávají kolu patřičně široce dimenzované enduro gumy Maxxis, které doslova chytnou a nepustí! Tento pocit je umocněn sportovně-uvolněnou pozicí na kole, jež má díky vysokokapacitní baterii opravdu solidní váhu. Tím pádem dobře sedí jak ve zmíněných extrémních výjezdech, tak ve sjezdech. Směrem z kopce dolů si se všemi nástrahami poradí zadní odpružení, i když správný směr a jistotu řízení dodává kolu také samotný jezdec. A nepochybujeme o tom, že si to bude užívat stejně jako my! Pocit v sedle a za řídítky takového skvěle vyváženého all-mountain elektrokola je trochu opojný. Zvládnete prostě vyjet a sjet, co si jen usmyslíte. A při dlouhých přejezdech můžete svižně švihat a motor lehce přešlapete i na nějakých 30 km/h po rovince. Větší odpor než vypnutý motor v tu chvíli kladou široké terénní pneumatiky, zejména nutíte-li je občas k tomu lepit se k asfaltu. To nedělejte, tam jim prostě není dobře, patří na hlínu a na kameny!

VERDIKT

Testování tohoto stroje bylo kratší, než bychom si bývali přáli, ale dopadlo tak, jak jsme očekávali. Opět jsme si dokázali (a na škále jezdců a spolupracovníků vyzkoušeli), jaké divy s jinak konzervativními elektrocyklisty dělá takto nabušený a agilní stroj, ochotný vrhnout se kamkoli. Kdo se posadí na tohoto vládce terénu, tak se také, aniž by chtěl, mění trochu ve zvíře. Pudy, dravost i touha zdolávat výzvy najednou vítězí nad racionálním uvažováním a kontrolovanou, normální a slušnou jízdou. Skvělé vlastnosti e-biku, jeho stabilita a současně snadné ovládání a ochota měnit směr a vrhat se do každé zatáčky vás jednoduše pohltí. Kam si usmyslíte, tam vás díky dokonalému přenosu síly motoru kombinované se silou vašich nohou bezpečně a s jistotou doveze.

Specifikaci elektrokola najdete zde. Cena je 153 390 Kč.

Foto: Pavel Urbášek

Více informací o pojištění elektrokol najdete zde.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Email
Vytisknout

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Informace na našem webu jsou pro všechny zdarma, oproti tomu magazín je zpoplatněn. Můžete si ho tedy objednat pohodlně až do vaší schránky formou předplatného tištěné verze anebo do vašeho počítače, tabletu či chytrého telefonu.
LASOUL

E-bike od a do z

Doporučujeme

RoadCycling.cz

roadcycling.cz

electricbikers.cz

www.akumo.cz

www.repase-aku.cz

https://www.ervpojistovna.cz/cs/pojisteni-jizdnich-kol

PowerBox.one

www.powerbox.one